Yasal Uyarı

Akıllı Şebekeler (akillisebekeler.com); smart grid ve enerji teknolojileri hakkında haber, röportaj, teknik bilgi ve makale yayını yapan, aynı zamanda ülkemizde akıllı şebeke uygulamaları hakkında bilgi birikimi ve bilinç oluşturmayı hedefleyen bir internet portalıdır. Akillisebekeler.com’da yayımlanmış tüm yazı ve haberlerin tekrar yayınlanma amacı ile izinsiz olarak ve kaynak belirtilmeden kullanımı kesinlikle yasaktır. Herhangi bir içeriğin kullanılması halinde ise mutlaka kaynak olarak Akillisebekeler.com belirtilmeli ve ilgili içeriğin bulunduğu sayfaya aktif bağlantı sağlanmalıdır.

Akillisebekeler.com’da yayımlanan ve / veya kullanılan materyallerin bulundurulması ile ilgili olarak telif haklarına aykırı bir durumun yer aldığını düşünüyorsanız lütfen ‘iletişim’ sayfası aracılığı ile itirazınızı belirtiniz. İtirazınız en kısa sürede değerlendirilecek ve sizinle irtibata geçilecektir. Görüşmelerimiz sonucunda haklı bulunduğunuz takdirde bahsettiğiniz içerik isteğiniz doğrultusunda ya site yayınından ve sunucularından derhal kaldırılacak ya da içeriğe aktif bağlantınız sağlanacaktır.

Akillisebekeler.com; kullanıcıları ile ilgili topladığı bilgileri yasal zorunluluk durumlarında ilgili adli makamlara sunma haricinde, 3. Şahıs ve kurumlar ile kesinlikle paylaşmayacağını ve bu bilgileri kullandırtmayacağını taahhüt eder.

Akillisebekeler.com içerisinde çeşitli nedenlerle ve yalnızca bilgilendirme amacıyla diğer internet sitelerine yönelik aktif bağlantılar sağlanmaktadır. Akillisebekeler.com bu bağlantıların sağlandığı ilgili internet sayfalarındaki içerikten sorumlu değildir.

Kullanım Koşulları;

1. Kayıt

 1. İnternet sitesine kayıt olmadan hizmetlerimizin bazılarını kullanabilirsiniz. İnternet sitemizin tüm özelliklerini kullanabilmek için, özel bir hesap açmalısınız. Kayıt ücretsizdir.
 2. Sosyal hesabınız ile yapacağınız kayıtlarda sadece bir kereliğine hesabınızı kullanarak sitemizi duyurmamıza destek vermiş olacaksınız.
 3. Sadece bir kere kayıt olabilir ve tek kullanıcı profili yaratabilirsiniz.
 4. Yalnızca 13 yaş üzerinde olan kişiler kayıt yapabilirler. Küçük yaşta olanların bu internet sitesini kullanmalarına sadece ailelerinin onayı ile izin verilmektedir.
 5. Tarafınızdan sağlanan verilerin doğru olduğunu ve bunları sürekli güncel tutacağınızı garanti etmektesiniz.
 6. Kayıt esnasında, özellikle ticari marka veya tescilli haklar olarak üçüncü şahısların haklarını ihlal edecek herhangi bir verinin kullanımı yasaktır (örn. kullanıcı adı, isim, profil resimleri, vs.). Yasal olmayan veri veya bu kullanım koşullarına aykırı verilerin kullanımına da (ayrıca) izin verilmemektedir.
 7. Kayıt sırasında, bir şifre seçecek ve bu şifrenin gizli tutulmasından sorumlu olacaksınız.
 8. İletişim profil verilerinizin yayınlanmasını kabul etmektesiniz (kullanıcı adınız, dilbilimsel çalışmanız, çevrim içi durumunuz, seçili diliniz, kayıt tarihiniz ve son uygulama tarihiniz ve profil resminiz dahil olmak üzere diğer gönüllü olarak ifşa ettiğiniz veriler gibi). E-posta adresiniz ve şifreniz yayınlanmayacaktır.
 9. internet sitesine kayıt aktivasyon bağlantısı ile tamamlanmaktadır. Sağlayıcıdan otomatik olarak, internet sitesinin kaydının alınmasına müteakip bu bağlantıyı bulunduran onaylama e-postası alacaksınız.
 10. Hesabın aktivasyonu ile kayıt tamamlanmaz ise sağlayıcının tamamlanmamış kayıtlı hesapları silme hakkı saklıdır.
 11. Sitenin sağlayıcısı, bir kullanıcının gerçek kimliğini garanti etmemektedir. Her kullanıcı diğer kullanıcıların kimliğini kontrol etmekten sorumludur. Sağlayıcı, kimlik ve yaşa dair delil olarak ilgili bilgilerin kanıtını talep etme hakkı saklıdır. Bu internet sitesinin sağlayıcısı tarafından belirlenen süre içerisinde kanıt olan belgeler temin edilmez ise sağlayıcı söz konusu kullanıcı hesabını silecektir.

2. Veri koruma

Sitenin sağlayıcısı, şahsi bilgilerin korunmasının çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu yüzden site veri koruma kanunu kurallarına sıkıca bağlıdır. Kullanıcı verilerinin işlenmesine ilişkin detaylar Gizlilik Politikası ile belirlenmektedir.

3. Kullanıcıların sorumlulukları

 1. İnternet sitesi sadece legal olarak izin verilen amaçlar için kullanılabilir.
 2. Bir kullanıcı olarak sizden beklenen:
  • profilinizde ve diğer kullanıcılar ile olan iletişiminizde sadece doğru ve yanıltıcı olmayan ifadeler kullanmanız;
  • Kayıt verilerini saklı tutmanız ve bunları üçüncü şahıslara ifşa etmemeniz;
  • Eğer üçüncü bir şahsın verilere erişme bilgisine sahip olduğu ve/veya bir kullanıcının hesabını ihlal ettiğine dair bir şüpheniz varsa derhal internet sitesinin sağlayıcısına bilgi verin.
 3. Diğer kullanıcılar ile iletişiminizde (hem herkese açık hem de kapalı) sizin tarafınızdan gönderilen içerikten sadece siz sorumlusunuz. Başta kişisel haklar olmak üzere, diğer kullanıcıların veya üçüncü şahısların çıkarlarını ve haklarını korumak zorundasınız.
 4. İnternet sitesine aşağıdaki içeriği yüklemek, postalamak, göndermek, bağlantı vermek, iletmek, reklamını yapmak, teklif etmek veya aksi durumda bunları sağlamak kesinlikle yasaktır (resimler, bağlantılar, fotoğraflar, forum gönderileri, veya özel mesaj ve profil resimleri dahil diğer içerikler.)
  • Yasal olarak korunan içerik, örneğin telif hakları, performans koruma, marka, ticari marka, patent, sınai tasarım, kullanım, mülkiyet veya hakkınız yok ise kişisel hakların bulunduğu içerik;
  • Pornografi, şiddet, müstehcen, cinsel ayrımcı, hakaret ve karalayıcı içerik, azınlık dinlerin üyelerini aşağılayıcı içerik veya çocuk koruma kanunlarını ihlal eden veya zarar verici şekilde temsil eden içerik;
  • Anayasaya aykırı organizasyonların propaganda ve sembolleri;
  • Taciz veya kötü niyetli, iftira, tehdit ve ayrımcılık içeren ifadeler;
  • Diğer kullanıcılarda özel veriler (örn. adres, telefon numarası, banka hesabı) veya diğer kullanıcılar, internet sitesinin sağlayıcıları/yöneticileri veya üçüncü şahıslar ile özel iletişimden alıntılar;
  • Yasa dışı içerikli internet sitelerinin bağlantıları;
  • İstenmeyen veya izin verilmeyen reklam, reklam materyali, “önemsiz posta”, istenmeyen posta, arka arkaya postalar, piramit veya piramit şablonlar veya istenmeyen başka herhangi şekil;
  • Bu veya başka internet sitelerinin işlevselliğini veya mevcudiyetini yavaşlatabilecek veya zarar verecek Virüs, solucan, Truva atları veya diğer programları içeren herhangi materyal;
 5. Kullanıcıya aşağıdaki eylemler yasaklanmıştır:
  • Sağlayıcının izni olmadan başka bir kullanıcının hesabını veya sistemi kullanmak veya kullanmaya çalışmak;
  • Kendini başka bir kişi gibi göstermek veya kendisi hakkında yanlış bilgi vermek;
  • İnternet site işlevlerini engellemek, program kodunu ve/veya internet site verilerinin üzerine yazmak, değiştirmek veya kopyalamak aynı zamanda internet site hizmetinin uygun kullanımı için gerekli olmadığı sürece içeriği otomatik olarak almak;
 6. İnternet sitesinin sahibi, bildirimde bulunmadan istediği herhangi bir zaman bu kural ve koşullara uymayan kullanıcı hesaplarını veya izinsiz gönderileri (özel mesaj veya resimlerde dahil) silme hakkını saklı tutmaktadır.

4. Verilen hizmette değişiklikler

Ayrıca sağlayıcı, kendi takdirinde, önceden bir bildirim yapmaksızın herhangi bir zaman sunulan hizmeti değiştirme veya devam etmeme hakkına sahiptir.

5. Hakların verilmesi

 1. İnternet sitesinin sağlayıcısı size bir kullanıcı olarak, şahsi, dünya çapında, aktarılamayan ve harici olmayan bu hizmetleri kullanma hakkını bu kural ve koşullar uyarınca vermektedir.
 2. Bir kullanıcı olarak, siz, internet sitesine, dünya çapında, harici olmayan, vergisiz, aktarılabilen, geçici, içerik ve mekansal olarak kısıtlanmamış olarak sizin sağlayıcı ile gönderdiğiniz tüm medya içeriğini kullanma hakkını vermektesiniz. Sitenin sahibi özellikle herhangi bir medyayı bu amaç için kullanmaya, aynı zamanda, yayınlamaya, kopyalamaya, çoğaltmaya, değiştirmeye, düzenlemeye, dağıtmaya ve uyarlamaya izni vardır.
 3. Bir kullanıcı olarak, 5.2. kapsamında içeriğinizin üçüncü şahıslarla özgürce paylaşılması için taahhüt vermektesiniz. Sunduğunuz içerik ile ilişkili verilen haklar için gerekli tüm hak ve izinlere sahip olduğunuzu belgelemektesiniz.
 4. İnternet sitesi tarafından size verilen haklar ve yukarıdaki taahhütler ve tazminler sözleşmeden doğan ilişki sona erdikten sonra bitmemektedir.

6. Mülki haklar

Kullanıcılar tarafından sağlanan içerik hariç, internet sitesi üzerinde yayınlanan tüm metinler, resimler ve diğer içerik – aksi belirtilmediği sürece – deutsch.info’ nun tescilli hakkıdır ve sağlayıcının yazılı izni olmadan kullanıcılar veya üçünü şahıslar tarafından çevrim içi veya çevrim dışı olarak kullanılamaz.

7. Sözleşme süresi ve fesih

 1. İnternet sitesinin üyelik süresi kayıt işlemi ve kullanım koşulları ve gizlilik kurallarının kabulü ile başlar ve sonsuza kadar devam eder.
 2. Herhangi bir zaman, bir neden bildirmeksizin (bağlantı)’ dan hizmeti iptal edebilirsiniz. İptalin üzerine, profilinize artık erişemeyeceksiniz ve içindeki tüm bilgiler internet sitesi sağlayıcısı tarafından silinecektir. Profiliniz ile doğrudan ilişkili olmayan bazı içeriklerin (yorumlar, gönderiler veya mesajlar gibi), profiliniz silindikten sonra bile kalabileceğini kabul etmektesiniz. Tarafınızdan gönderilen içeriği geri alma veya başka şekilde aktarma hakkınız yoktur.
 3. İyi amaç için olağan dışı iptal hakkı etkilenmeden kalmaktadır. Önemli bir sebep ise bu kullanım koşullarını taraflardan birisinin ihlal etmesi olurdu. Servis sağlayıcısı tarafından olağan dışı iptal durumunda, kalıcı olarak internet sitesini kullanmaktan muaf tutulursunuz. Bu aynı zamanda tekrar kayıt yapmaya izin verilmeyeceği anlamına gelmektedir.
 4. Sitenin sahibi, eğer kullanıcı 6 aydan daha uzun süre hizmeti kullanmamışsa kullanıcı hesabını silme hakkını saklı tutmaktadır.

8. Yükümlülük

 1. Sağlayıcı internet sitesinin çalışması, hatasız ve güvenli olmasını sağlamaya çalışmaktadır ancak bu internet sitesinin sürekli olarak güvenli, hatasız veya daima kesintisiz, aksamasız veya eksiksiz olacağını taahhüt etmemektedir.
 2. Sağlayıcı görevin biraz veya tamamen ihmal edilmesi durumunda sorumluluk kabul etmemektedir, ancak bu ihlal insan hayatına, vücuduna veya sağlığına zarar vermeyecek ve Ürün Yükümlülük Kanununu ihlal etmeyecektir. Sözleşmeden doğan ilişkinin doğru uygulanmasını engelleyen veya kullanıcının düzenli olarak bağlı olduğu yükümlülüklerin ihlali için sorumluluk bunlardan etkilenmeden kalmaktadır. Acentelerimizin ihlalleri içinde aynısı geçerlidir.
 3. Kanuna göre, internet sitesinin tedarikçisi, servis sağlayıcısı olarak, aktarılan veya saklanan bilgileri takip etmek veya yasa dışı aktivite içeren durumları incelemek zorunda değildir. Dolayısıyla bu, internet sitesi kullanıcılarının sağladığı bilgiler ve/veya veriler, ifadeler veya harici internet sitelerinden gelen bağlantılardaki içerikten sorumluluk kabul etmemektedir.
 4. İçeriği dikkatlice incelemesine rağmen, sitenin sağlayıcısı harici bağlantıların içerikleri için yükümlü değildir. Onların yaratıcıları bağlantılı sayfaların içerikleri için tek sorumludur.
 5. Sağlayıcı, reklamların içeriği ve doğruluğu konusunda sorumlu değildir. Reklamların içeriklerinde sadece yazar sorumludur. Reklam edilen internet sitesinin içeriği içinde aynısı geçerlidir. İnternet sitesinde reklam çıkmasına izin vermek, sağlayıcının bunun içeriğinin yasallığını kabul ettiği anlamına gelmemektedir. Bunun sorumluluğu sadece reklam verenlere aittir.
 6. Bir kullanıcı olarak, sizin yarattığınız içerikten veya sizin diğer kullanıcıların veya üçüncü şahısların haklarını ihlal etmenizden dolayı sağlayıcıya gelen hasarlar için iddialar dahil tüm hak talepleri için internet sitesi sağlayıcısını özgür bırakmaktasınız. İnternet sitesi üzerinde böylesi içerikleri gönderen bir kullanıcı, yasal savunma maliyetleri için bedeller dahil tüm ihlal haklarından dolayı sitenin sağlayıcısına üçüncü şahısların neden olduğu tüm maliyetleri kabul etmektedir. Üçüncü şahıs tarafından talep edilen hasarlar dahil tüm diğer haklar etkilenmeden kalmaktadır.

Sorumluluk reddi

1. Online sunumun içeriği

Yazar, sunulan bilgilerin güncelliği, doğruluğu, tamlığı veya kalitesi ile ilgili olarak hiç bir sorumluluk üstlenmez. Yazar, kendi kasıt ya da kaba ihmalinden kaynaklanan kusuru olduğunun kanıtlanabilir olduğu durumlar dışında, ilke olarak, sunulan bilgilerin kullanılmasından ya da kullanılmamasından ya da yanlış veya eksik bilgilerin kullanılmasından kaynaklanan maddi veya manevi zararlardan genel olarak sorumlu tutulamaz. Sunulan tüm bilgiler taahhütsüzdür ve bağlayıcı değildir. Yazar, herhangi bir ön bilgi vermeksizin sayfa bölümleri ya da sunumun tümü üzerinde değişiklik ve tamamlama yapma, bunları silme ve geçici ya da sürekli olarak yayından çıkarma haklarını açıkça saklı tutmaktadır.

2. Yönlendirme ve bağlaşımlar (linkler)

Yazarın sorumluluk alanı dışında kalan yabancı web sitelerine yapılan direkt veya dolaylı yönlendirmelerde (“linkler”), sorumluluk yükümlülüğü sadece yazarın içerik hakkında bilgi sahibi olması durumunda ve içeriğin yasalara aykırı olduğu hallerde, eğer elinde bunların kullanılmasını önleyecek teknik ve kabul edilebilir imkanlar varsa, gerçekleşebilir. Yazar, bağlaşımların kurulduğu sırada bağlantı yapılan sayfalarda gözle görülür bir yasa dışı içerik olmadığını açıkça beyan eder. Yazar, yönlendirilen/bağlanılan sayfaların güncel ya da gelecekteki düzenlenmeleri, içerikleri veya telif hakları üzerinde herhangi bir şekilde etkili değildir. Dolayısıyla, yönlendirme/bağlantı yapılan tüm sayfalarda bağlaşım yapıldıktan sonra gerçekleşen değişikliklerle hiçbir ilişkisi olmadığını burada açıkça beyan eder. Bu saptama, kendi internet sunumu kapsamında oluşturulmuş olan tüm bağlaşım ve yönlendirmeler için geçerli olduğu kadar yazar tarafından oluşturulan ziyaretçi defterlerine, tartışma forumlarına ve elektronik mektuplaşma listeleri için de geçerlidir. Yasalara aykırı, yanlış veya eksik içeriklerin ve özellikle, bu şekilde sunulan bilgilerin kullanılmasından ya da kullanılmamasından kaynaklanan zararların sorumluluğu, bağlaşım aracılığıyla o yayına sadece yönlendirme yapmış olana değil, bütünüyle sadece o sayfanın sunucusuna aittir.

3. Telif ve marka hakları

Yazar bütün yayınlarda, kullanılan grafiklerin, sesli dokümanların, video sekanslarının ve metinlerin telif haklarını gözetmek, kendisi tarafından oluşturulmuş grafik, sesli doküman, video sekansı ve metinlerden yararlanmak veya lisanssız grafik, sesli doküman, video sekansı ve metin kullanmak için çaba göstermektedir. İnternet sunumu kapsamında adı geçen ve duruma göre üçüncü kişiler tarafından tescil ettirilmiş olan bütün markalar ve ürün işaretleri hiçbir kısıtlama olmaksızın ilgili geçerli marka mevzuatına ve ilgili markanın tescilli sahibinin mülkiyet haklarına tabidir. Sadece, salt adı zikredildiği için bundan markanın üçüncü kişilerin hakları tarafından korunmadığı sonucu çıkarılamaz! Yazarın kendisi tarafından hazırlanarak yayına sunulmuş olan objelerin telif hakları sadece sayfaların yazarına aittir. Bu tür grafikler, sesli dokümanlar, video sekansları ve metinler yazarın açık izni olmadan başka elektronik veya yazılı yayınlarda çoğaltılamaz veya kullanılamaz.

4. Bu sorumluluk reddinin yasal geçerliliği

Bu sorumluluk reddi, üzerinden bu sayfaya yönlendirilme yapılmış olan internet sunumlarının bir parçası olarak kabul edilmelidir. Bu metnin bazı bölümlerinin veya bazı ifadelerinin geçerli yasal mevzuata tamamen veya kısmen aykırı olması ya da aykırı hale gelmesi durumunda belgenin geri kalan bölümleri içerik ve geçerlilik bakımından bundan etkilenmez.

Sitemiz GDPR kurallarına uygun çerezler kullanmaktadır. Bu çerezler ile websitemizin performansını iyileştirmeyi hedeflemekteyiz. Tamam Daha fazla