Turkcell Teknoloji Zirvesi 2019

0 136

Turkcell Teknoloji Zirvesi her yıl olduğu gibi bu yılda ülkemizdeki önemli teknolojik gelişimlerle donatılmış haldeydi…

Ancak geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu sefer daha zayıf bir ekosistem vardı. Belki de tema olarak 5G ele alındığı için; 5G alanında maalesef ülkemizde henüz gelişkin bir ekosistem bulunmadığından da olabilir.

Turkcell 5G Hazır

turkcell 5g drone turkcell 5g’de dünyada bir ilke imza attı turkcell 5g trial turkcell ericsson 5g turkcell 5g ne zaman gelecek turkcell nokia 5g turkcell 5g speedtest Turkcell 5Gmiz hazır Turkcell 5G Canlı Turkcell Huawei 5G
Turkcell 5G’miz Canlı

Turkcell NSA olarak yani 4.5G Network altyapısı üzerinden 5G yayınına başladığını belirtiyor.

5G NSA ve SA Ne Demek?

Biliyorsunuz ki 5G; NSA ve SA olmak üzere iki ana başlık altında yer alıyor. NSA yani Non-Standalone versiyon 4G altyapısı üzerinden 5G deneme yayınlarının yapılması olarak en basit ve kaba haliyle açıklayabiliriz. SA ise tamamen 5G altyapısının 3GPP standartlarına uygun olarak hazır hale getirilmişi diyebiliriz.

NSA ve SA ile ilgili detay bilgi isterseniz lütfen yorumda belirtin ki bir sonraki yazımızın konusu belli olsun 🙂

Sertaç Şamioğlu

Daha önceli Turkcell Teknoloji Zirvesi etkinliklerine baktığımıza sıralı geçmişe gidersek; Dijital Servisler, IoT, Enerji olduğunu görürüz.

Turkcell Teknoloji Zirvesi; Turkcell’in sene içerisinde izleyeceği stratejisinin duyurusu olması sebebi ile önem arz etmektedir. 5G, Turkcell için bu seneki en önemli başlık olacaktır. Ayrıca geçtiğimiz sene stratejisi olan dijital servislerin, yurtdışı operatörlere danışmanlık ve ürün olarak satıldığını öğrenmek ayrıca gurur verdi.

Turcell Huawei 5G

turkcell,cloud,kurumsal servisler,huawei 5g, turkcel ve huawei 5G çalışmaları, 5G Cloud PC, 5G Cloud Streaming Game
Turkcell ve Huawei 5G Çalışmaları

Turkcell Huawei 5G ortak standı ile ilgili yorum yapmadan önce bir şeyi hatırlatmak isterim. 5G Açılış ve diğer 5G yazılarımızda da belirtiğimiz gibi dijital dönüşüm ve nesnelerin interneti yaklaşımı her şeyin interneti olarak değişmektedir. Her şeyin interneti yaklaşımı ancak her şeyin buluta(cloud) bağlanması ya da bulut üzerinden hizmet vermesi ile mümkün olabilir.

Turkcell Teknoloji Zirvesinde Turkcell ve Huawei’nin ortak standına bakacak olursak; her şeyin interneti yaklaşımı hayat kazanmaya başlamış durumdadır. Kurumsal odaklı başlamış olan bu servislerin son kullanıcılar için de evrilmesi ve yeni servislerin doğması en olası beklenti olacaktır.

Bosch IoT Sunumu

Bosch Türkiye & Orta Doğu Başkanı, Steven Young tarafından yapıldı. IoT Sunumunda; telefonlarımızda yer alan sensörlerin 3/4 ‘ünün Bosch marka olduğunu belirtti. Bununla beraber Bosch ‘un günde 4 Milyon sensör ürettiğini ekledi.

bosch iot sensor bosch iot sensor kit bosch iot sensors Turkcell Teknoloji zirvesi, Bosch konuşması Sensör üretimi sensör pazar payı
Bosch IoT Sensörleri

5G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte sensörlerin her yaşam noktamıza yerleşeceği ve hayatımız 5G’ye bağlı sensörler ile dijitalleşecek.

bosch connectivity module bosch connectivity control unit bosch connectivity iota bosch connectivity twitter bosch connectivity box bosch connectivity platform bosch connectivity xdk bosch connectivity system bosch connectivity solutions bosch connectivity app bosch akkuschrauber connectivity gsr 18v-60 c bosch bluetooth connectivity bosch vms-bis connectivity bosch car connectivity bosch home connect connectivity kit bosch xdk cloud connectivity connectivity den bosch bosch ebike connectivity bosch connectivity funktion bosch professional connectivity module gcy 30-4 bosch connectivity modul gcy 30-4 bosch iot connectivity bosch lean connectivity unit bosch gcy 30-4 connectivity module was ist bosch connectivity modul bosch power tools connectivity bosch connectivity reutlingen bosch connectivity services bosch smart connectivity bosch connectivity unfallmeldestecker bosch 18v connectivity
Bosch Connectivity

Bosch’ta ana tema; Yaşam.

Yaşam temasına Bosch iki başlık altında yaklaşıyor.

Bağlı Hareketlilik (Connected Mobility) ve Bağlı Yaşam (Connected Living)

Bağlı Hareketlilik (Connected Mobility)

Bosch bağlı hareketlilik kavramına otonom servis araçları olarak ele alıyor.

Önerilen İçerikler
bosch IoT,Shuttle, senyapdiye,Bosch elektrikli kampüs aracı, bosch otonom araçlar,turkcell teknoloji zirvesi
Bosch IoT Shuttle

Bosch IoT Shuttle ile elektrikli, sürücüsüz ve karbon emisyonsuz kapalı devre ulaşım imkanı sağlayacak. Bosch IoT Shuttle ile telefonunuzdan gideceğiniz yer belirleyebilir ve trafik bilgisine göre araç kendi güzergahını belirleyebilir olacaktır.

Akıllı Zekaya sahip olarak bu araçlar mümkün olan en yüksek ihtimalle; kaza yapmaz, stres yaratmaz, karbon salınımı yapmaz olacaktır.

karbon salınımı, akıllı zeka, elektrikli araç, stressiz trafik, akıllı araçlar, bosch elektrikli araçlar
Bosch Akıllı Zeka Donanımlı Elektrikli Araçlar

Bosch sunumunda akıllı zeka donanımlı elektrikli araçların 2020 yılına kadar Amerika, Avrupa ve Çin yoğunlukla olmak üzere 1 Milyon adete ulaşacağı ve 2025 yılına gelindiğinde ise 2.5 Milyon adet akıllı zeka donanımlı elektrikli araç olacağını öngörmektedir.

bosch elektrikli araçlar, bosch akıllı zeka donanımlı araçlar, 2020 yılı akıllı zeka donanımlı elektrikli araçlar, 20205 yılında kaç adet akıllı zeka donanımlı elektrikli araç olacak
Bosch IoT Shuttle Gelecek Öngörüsü

Başarının kriteri; yenilikçi iş modelleri yazımızda da belirtiğimiz gibi dijitalleşen dünyada artık hiçbir firma hiçbir alanda tek tedarikçi ya da üretici olamayacaktır. Bu bağlamda da Bosch IoT Shuttle elektrikli araçlarının başarısının ekosisteme bağlı olduğunu belirten Steven Young; geçtiğimiz sene Mercedes ile bir anlaşma yaptıklarını belirtti.

Okurlarımızdan mercedes örneğine bakarak, ekosistemi araçların yürüyen ve çalışır aksanlarının üretici firmalarla anlaşma olarak görmemesi gerektiğine inanıyorum. Bosch IoT Shuttle dijital elektrikli bir araç olacaksa şayet bu alanda çok daha fazla girişimlere ihtiyaç duyacaktır. Araç içi eğlence sistemi ilk aklıma gelenlerden….

Bağlı Yaşam (Connected Living)

Ana temaya uygun olarak ikinci başlık; Bağlı Yaşam. Hayatımızın her alanının sensörlerle donatılarak dijitalleşeceği öngörüsü ile ürün ve servis gelişmelerini yapan Bosch; Connected Living konseptinde en içi eşyalarımızı akıllı hale getiriyor.

kamera yangın detektörü, Bosch akıllı zeka kamera yazılımları
Bosch Akıllı Zeka Kamera Yazılımları

Nesnelerin interneti yaklaşımının temelini sensörler oluşturuyor ancak bir de şöyle bir gerçek var; Bugüne kadar sahada uygulanmaya konulmuş milyonlarca sensörler, kameralar vb. uç cihazlar var. Bunlar ne olacak?

Elbetteki mükerrer yatırım bir çözüm olarak karşımıza çıkmayacaktır. Verileri toplayan yazılımların akıllı zekaya sahip olması işimizi daha yapılır hale getirecektir.

Bosch Akıllı Zeka donanımına sahip kamera yazılımları ile kamera görüntülerinden yangın alarmı üretebiliyor. Ancak verinin işlenmesi ve alarmın üretilmesindeki geçen süre kadar bu alarmın ilgili mercilere iletilmesinde gecikme yaşanmaması! Veri 3 saniyenin altında iletilmesi durumunda anlamlı oluyor. İşte tam burada 5G ye ihtiyaç doğuyor.

bosch akıllı buzdolabı, IoT buzdolabı, sipariş verebilen buzdolabı
Bosch Akıllı Buzdolabı

Bosch Ev Aletleri; yıllardır dilimizde olan bir konsepti hayata geçirmiş durumda. Akıllı Buzdolabı!

Bosch Akıllı Buzdolabı, alışverişe çıktığınız anda telefonunuzla buzdolabına bağlanarak sizin için ihtiyaç listesini oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca akıllı buzdolabı, yiyecek ve içeceklerin daha uzun ömürlü, taze ve sağlık kalması adına hangi ürünün nereye yerleştirilmesi gerektiği konusunda sizi yönlendirebiliyor.

Steven Young’un tabiriyle; evde bir buzdolabından akıl alıp fırça yemediğimiz kalmıştı! Bu da Akıllı Buzdolabı ile olacak…

‘Daha Güvenli, Daha Verimli, Daha Az Stresli Hayat İçin!’

Akıllı Binalar ve Evler; Dönüşen Yaşam Alanları

akıllı ev sistemleri akıllı ev sistemleri antalya akıllı ev nedir akıllı ev asistanı akıllı ev otomasyonu akıllı ev aletleri akıllı ev telefonu akıllı ev sistemleri fiyat akıllı ev teknolojileri akıllı ev aydınlatma sistemi akıllı ev asistanları akıllı ev aydınlatma akıllı ev aletleri sınav soruları akıllı ev asistanı nedir the akıllı ev akıllı ev bitirme projesi akıllı ev bayilik akıllı ev bursa akıllı ev bilgi akıllı ev bina otomasyonu kitabı akıllı ev bahçe sulama akıllı ev bodrum akıllı ev bluetooth akıllı ev bina sistemleri akıllı ev bahçelievler akıllı ev cihazları akilli ev cozumleri akıllı ev core akıllı ev.com wishbox akıllı ev cihazları posavis akıllı ev cihazları smart ev charger smart ev charging smart ev car akıllı ev çalışma prensibi akıllı ev çözümleri akıllı ev çizimi akıllı ev çizimleri akıllı ev çeşitleri akıllı ev çanakkale akıllı ev sistemleri çeşitleri entia akıllı ev çözümleri san. ve tic. ltd. şti akıllı ev sistemleri çanakkale akıllı ev otomasyonu çizimleri akıllı ev dekorasyonları akıllı ev devreleri akıllı ev denizli akıllı ev diafon akıllı ev diyarbakır akıllı ev dergisi akıllı ev devresi akıllı ev dekorasyonu akıllı ev denetleyicisi akıllı ev düğme d smart ev interneti d smart ev internet yorumları d smart ev internet tarifeleri d smart ev interneti nasıl d smart ev internet müşteri hizmetleri d'smart ev telefonsuz internet d smart ev internet kullanıcı yorumları d smart ev telefonu d smart evden çalışma d smart evrensel kumanda akıllı ev ekmek makinası akıllı ev ekmek makinesi akıllı ev elektrik tesisatı akıllı ev eskişehir akıllı ev ekmek makinası fiyatları akıllı ev ekşi akıllı ev elektrik tesisatı projesi akıllı ev elektrik süpürgesi akıllı ev eskişehir superonline en akıllı evcil kuşlar en akıllı evcil hayvanlar en akıllı evcil köpek en akıllı ev kedisi en akıllı ev en akıllı evcil maymun e4 akıllı ev telefonu en iyi akıllı ev sistemleri dünyanın en akıllı evi minecraft indir akıllı ev fiyatları akıllı ev firmaları akıllı ev fuarı akıllı ev fikirleri akıllı ev fuarı ankara akıllı ev faydaları akıllı ev fiyat listesi akıllı ev forum akıllı ev fotoğrafları akıllı ev fuar akıllı ev güvenlik sistemi akıllı ev güvenlik sistemleri akıllı ev güldür güldür akıllı ev gereçleri akıllı ev gaziantep akıllı ev görselleri akıllı ev güvenlik akıllı ev görüntüleri akıllı ev güvenlik kamera akıllı ev gerçek akıllı ev hakkında kısa bilgi akıllı ev hakkında tanıtım yazısı akıllı ev hanımları akıllı ev haberleri akıllı ev haritası akıllı ev home akıllı ev sistemleri hakkında bilgi minecraft akıllı ev haritası smart house ev aletleri ılıfe akıllı ev süpürgesi ılıfe akıllı ev süpürgesi kullananlar ınterra akıllı ev ithink akıllı evrensel kumanda ipro akilli ev i smart - evn road branch erode tamil nadu ismart average akıllı ev ingilizce akıllı ev ile neler yapılabilir akıllı ev ile ilgili bilgi akıllı ev izmir akıllı ev ile ilgili tanıtım yazısı akıllı ev ile ilgili yazılar akıllı ev istanbul akıllı ev indir minecraft akıllı ev interra akıllı ev in tanımı jung akıllı ev sistemleri akıllı ev kontrol sistemleri akıllı ev kullanım alanları nelerdir akıllı ev kullanım amaçları akıllı ev kablolama akıllı ev köpekleri akıllı ev klima kontrolü akıllı ev kapıları akıllı ev kurulumu akıllı ev kilidi akıllı ev kullanım alanları k.maraş akıllı evler akıllı ev ler akıllı ev lambası akıllı ev lamba smart ev logo minecraft akıllı ev linkli akıllı ev süpürgesi lg akıllı ev kaç lira akıllı ev sistemleri fiyat listesi akıllı ev sistemleri yüksek lisans tezi akıllı ev maketi akıllı ev malzemeleri akıllı ev modelleri akıllı ev modülleri akıllı ev makale akıllı ev minecraft akıllı ev mblock akıllı ev maketi yapımı akıllı ev maliyeti akıllı ev nedir kısaca akıllı ev nasıl çalışır akıllı ev nedir ne işe yarar akıllı ev nasıl olur akıllı ev ne zaman bulundu akıllı ev nasıldır akıllı ev ne kadar akıllı ev nedir eodev akıllı ev otomasyonu bitirme projesi akıllı ev otomasyonu nasıl yapılır akıllı ev otomasyonu arduino akıllı ev otomasyonu sistemi akıllı ev otomasyonu fiyatları akıllı ev otomasyonu yapımı akıllı ev otomasyon sistemleri fiyatları akıllı ev otomasyonu iş ilanları akıllı ev örnek daire akıllı ev ödevi akıllı ev özet akıllı ev özelliği akıllı ev örneği akıllı ev örnek proje akıllı ev sistemleri örnekleri akıllı ev panoları akıllı ev programı akıllı ev panosu akıllı ev paketi akıllı ev pdf akıllı ev projeleri arduino akıllı ev priz sistemi akıllı ev perde motoru akıllı ev projesi tübitak p smart evkur p smart evde internet akıllı ev robotları akıllı ev reklamı akıllı ev röle akıllı ev resmi akıllı ev rölesi akıllı ev robotik kodlama akıllı ev rf wifi akıllı ev röle kartı r-evo smart r-evo smart optikon akıllı ev sistemi arduino akıllı ev sistemleri nasıl çalışır akıllı ev sistemleri bayilik akıllı ev sistemleri markaları akıllı ev sistemleri slayt akıllı ev sistemleri kendin yap ş.urfa akıllı evler akıllı ev şirketleri core akıllı ev şikayet akıllı ev sistemleri şirketleri akıllı ev sistemleri şeması akıllı ev sistemi şeması akıllı ev sistemleri devre şeması audio akıllı ev sistemleri şifre değiştirme audio akıllı ev bağlantı şeması audio akıllı ev sistemleri şikayet akıllı ev teknolojisi akıllı ev tasarımları akıllı ev teknolojileri nelerdir akıllı ev teknolojisi nedir akıllı ev telefonları akıllı ev termostatı akıllı ev tesisatı akıllı ev uygulamaları akilli ev urunleri akıllı ev uzaktan kumanda arduino akıllı ev uygulamaları akıllı ev sistemleri uygulama alanları samsung akıllı ev uygulaması akıllı ev otomasyon uygulamaları akıllı ev sistemleri uşak akıllı ev ümraniye akıllı ev ürün xiaomi akıllı ev ürünleri sonoff akıllı ev ürünleri insteon akıllı ev ürünleri akıllı ev sistemleri ürünleri akıllı ev sistemleri üreticileri akıllı ev otomasyon ürünleri akıllı ev videoları akıllı ev ve binalar akıllı ev vikipedi akıllı ev ve ofis sistemleri akıllı ev ve özellikleri akıllı ev ve otomasyon sistemleri akıllı ev vodafone akıllı ev su vanası akıllı ev teknolojileri ve otomasyon sistemleri akıllı ev yapımı akıllı ev yapmak akıllı ev yapma akıllı ev yapay zeka akıllı ev yazılımları akıllı ev yapan inşaat firmaları akıllı ev yazılımı akıllı ev yaşam akıllı ev youtube akıllı ev yapan firmalar i think akıllı evrensel kumanda y smart evercoss akıllı ev zararları akıllı ev sistemlerinin zararları akıllı ev kapı zili akıllı ev sistemleri zigbee zipato akıllı ev sistemleri zigbee akıllı ev akıllı ev teknolojileri yararları ve zararları z wave akıllı ev smart ev 0-60 1+1 akıllı ev xiaomi 5 in 1 akıllı ev güvenlik kiti smart 1 evo 1 eve smart mirror akıllı ev 2017 akıllı ev sistemleri 2018 akıllı ev sistemleri fuarı 2018 smart ev 2018 smart ev 2019 smart ev 2014 smart ev 2017 smart ev 2020 smart 2 evo
Akıllı Ev ve Binalar: Dönüşen Yaşam Alanları

Steven Young’un konuşmasının hemen ardından Akıllı Ev ve Binalar başlıklı oturum başladı. Bu oturumda ilk panel katılımcısı; BSH Grubu Türkiye&CIS&MEA Dijital Dönüşüm Direktörü Ayşenur Evcildi.

Ayşenur Evcil, Turkcell’den Onur Turan’ın moderatörlüğündeki oturumda; Dijitalleşen hayat ile müşteri beklentisini anlattı. Detayları videomuzda bulabilirsiniz.

Fikrini Belirt!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz GDPR kurallarına uygun çerezler kullanmaktadır. Bu çerezler ile websitemizin performansını iyileştirmeyi hedeflemekteyiz. Tamam Daha fazla