akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

2018 Enerji Trendleri

Perry Stoneman, Capgemini, (IoT- Nesnelerin İnterneti, Akıllı Enerji ve Şebeke Servisleri Yöneticisi) 2017 yılının enerji sektörü için çok çalkantılı geçtiğini ve 2018 yılının enerji sektörünü şekillendireceğini beklediği enerji trendleri. Bu trendler arasında Elon Musk’ın enerji depolama çözümlerindeki katettikleri gelişmelere, yenilenebilir enerji teknolojilerindeki fark yaratan gelişmelere, evde elektrik üret-sat ile kendi kendine yetebilen enerji abonelerine, yapay zeka ve robotlara kadar bir dizi analize değinmektedir.

Bu tahminler birbiri ile çelişir gibi görünen iki ihtiyaca dayanıyor; yenilik ve tasarruf ihtiyacı.

2018 Enerji Trendleri

  1. Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Enerji Pazarını Yeniden Şekillendirecek

(Renewable Technologies) “RenTech” terimi henüz pek fazla bilinmeyebilir, ancak yenilenebilir enerji teknolojilerinin ve şirketlerinin enerji sektöründeki yarattığı farkı açıklar nitelikte. RenTech’in oynadığı rolün ve bu enerji sektörünü nasıl etkilediğinin daha net bir şekilde tanımlanabilmesi için, incelenmeye başlanabilecek en iyi noktanın, hali hazırda farklılaşmaya başlayan ve tamamen farklı bir sektör -Finansal Hizmetler.

Ödemeler, sigortalar ve kişisel finansal yönetimi alanlarında sayısız yeni ve yenilikçi finansal hizmetler sunmak için tüketicilere ve işletmelere teknolojiyi kullanan işletmeleri tanımlayan “FinTech” terimini duymaya alışkın durumdayız. FinTechs’in yükselişi, geleneksel olarak bu tür hizmetleri sunmak için kurulmuş finansal kuruluşlara dayanan Finansal Hizmetler sektöründe yıkıcı ve şaşırtıcı bir etkiye sahipti. Tıpkı FinTechs’in Finansal Hizmetler endüstrisi üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğu gibi, RenTechs’ de enerji sektöründe aynı etkiye sahip olacaktır.

Google, Amazon, Apple, Walmart vb. büyük şirketlerin enerji alanına girdiklerini görmeye başlıyoruz. Maliyet tasarrufu, yeşil enerji ve iklim değişikliği gibi sosyal sorumluluk olsun ya da her ikisine birden çözüm arayan büyük teknoloji şirketleri, enerji tüketimi ihtiyaçlarını %100 yeşil enerjiden karşılayabilmek adına kendi güneş ve/veya rüzgar çiftliklerini kuruyor ya da satın alıyorlar.

Bu girişimler, şirketlerin kendi ihtiyaçlarından fazlasını şebekeye satabilme seçeneğini doğuruyor. Bu da enerji tedarik ve üretiminde kaçınılmaz değişimi temsil eder. Kendi üretim tesislerini kendi enerji ihtiyaçlarını karşılamak için zaten kurmuş olan RenTechs, alternatif bir enerji tedarikçisi olarak rol alabilir.

Bununla birlikte, kamu otoritelerinin de yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesine yatırım yapması teknoloji şirketlerinin, girişimcilerin ve tüketicilerin yenilenebilir enerjiye yönelmesini sağlıyor. Bu ilginin artması ile geleneksel enerji ticareti iş modellerinin değişime uğramasını ve enerjide dijitalleşmeyi kaçınılmaz kılıyor.

  1. Geleneksel Elektrik Aboneleri Enerjisini Üreten-Tüketen-Satan Abonelere Dönüşecek

Yenilenebilir enerji teknolojilerini hızlı gelişimi ve bu teknolojilere sahip olma maliyetlerinin düşmesi ile sadece tüketici konumunda olan elektrik abonelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olarak kendi enerjilerini üreten-tüketen-satabilen gruplar haline gelecektir.

Yerel yönetimler ve semt/mahalle ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı oluşan gruplar ve bireysel abonelerin enerji ticareti için oluşturacağı ve bir platform üzerinden enerji ticareti yapan abone grupları olarak Enerjisini Üreten-Tüketen-Satan Aboneleri iki grup altında toplayabiliriz.

Enerji ticareti için geleneksel yolların yerini yeni teknolojilerin alması (örneğin; blockchain ile enerji ticareti vb.) ve Enerjisini Üreten-Tüketen-Satan Abonelerin sayısında meydana gelecek artış, bugünkü enerji ticaret şirketleri için gelir kaybı gibi görünebilir. Ancak enerji ticaret şirketleri bunun geleceğini görmeli ve sektörün geleceği için doğru adımları atmalı. Bu gelişmeler sektörde, yeni iş modelleri, yenilenebilir enerji işletme, bakım gibi mühendislik hizmetleri ve daha birçok girişime önümüzdeki 20 yıl boyunca tanık olacağız anlamına geliyor.

  1. Elon Musk; Batarya Teknolojileri ile Enerji Depolamanın Potansiyelini Ortaya Koyacak

2018 yılı Elon Musk önderliğinde enerji depolama teknolojilerinin yılı olacak. Dünya çapında geniş ölçekli enerji depolama projelerine tanıklık edeceğiz.

  1. Yapay Zeka ve Robotlar Tüketici Kavramını Yeniden Şekillendirecek

Bu alanda bugüne kadar yaşanmış gelişmeler ile Yapay Zeka ve Robotların 2018 yılı içerisinde sektörde yaratacağı derin değişikliklere tanık olacağımızın kanıtıdır.

  1. EDAŞ’lar Akıllı Şebekeler Dönüşümünü Hızlandıracak ve Enerjide Dijitalleşme Süreci Başlayacak,

2018 yılı içerisinde Edaş’ların enerjide dijitalleşme yatırımlarının hızlandığına tanık olacağız.

Capgemini | www.capgemini.com​​​​​​​

2018 Enerji Trendleri yer alan bazı maddeleri; ICSG 2018 Oturumlarında yer alıyor.

25 Nisan Oturumları

 

26 Nisan Oturumları

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.