akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Beş adımda Akıllı Aydınlatma

Beş adımda Akıllı Aydınlatma

Dağıtık halde bulunan ve  merkezi olarak yönetilemeyen aydınlatmaların sebep olduğu problemleriin ilk üçünü sıralarsak;

 1. Enerji İsrafı,
 2. Patlak armatürlerin sebep olduğu karanlık bölgeler ile güvenlik tehditi,
 3. İşletme İsrafı
İlgli içerikler
1 79

Akıllı Aydınlatma Nedir?

Tüm dağıtık haldeki aydınlatlamaların tek bir merkezden kontrol, kumanda ve gözlem edilebildiği bulut tabanlı bir aydınlatma otomasyonudur.

 1. Tüm aydınlatmalarınızı koordinat bazında harita üzerinde görebilmelisiniz

  Bu özellikl olmadan aydınlatmalarınızı uzaktan açıyor kapıyor hatta dimleme yapabiliyor olabilirsiniz ancak işletme giderleriniz de ciddi bir azalma olmayacaktır. Harita bazlı bir yönetim olmadığı süre saha hala bir kör nokta…

 2. Aydınlatma türlerinizin tamamını destekler nitelikte olmalıdır

  Bu özellik ömrünü tamamlamamış Metal halide, sodyum buharlı gibi armatürlerinizin değiştirilmeden kullanılmasına olanak sağlayacaktır. Elbette bir LED kadar detayı yönetim kabiliyetine sahip olmasa da bu tür armatürleri ömürleri tamamlanıncaya da kadar kullanmak yatırım israfının önüne geçecektir. Elbetteki armtür kontrol cihazınızın bir sonraki armatür tipini destekler özellikte olması gerekmektedir.
 3. Belirlenen eşik değerler aşıldığında ya da arıza meydana geldiğinde uyarı vermeli

  Aydınlatma otomasyonunuza akıllı denilebilmesi için sağlaması gereken en temel özelliklerden biridir. Bu özellik ile sorumlu olduğunuz aydınlatmalar ile ilgili her arızadan ve ya istenmeyen durumdan gerçek zamanlı haberdar olmanızı sağlar. Vatandaşların şikayet bildirimesini beklemeden ekiplerinizi yönlendirebilir, karanlık nokta bırakmamış olursunuz.

 4. Armatürlerin ömür sürelerini aklında tutabilmesi ve arızalanmadan size bildirmeli

  Her üretici armatürleri için belirli bir çalışma süresi belirtir. Örneğin LED üreticileri 50.000 saat çalışma süresi olduğunu belirtirken LVD armatürler için bu 100.000 saat olarak belirtilmiştir. Yazılım her çalışma anını, açma-kapama sayısını dikkatlice sayar ve belirlediğiniz yüzdeye geldiğinde size bildirir. Bu bakımlarınızı planlamanızı kolaylaştırır.

 5. Senaryo bazlı yönetimi destekleyebilmeli

  Senaryo bazlı yönetim, akıllı aydınlatma sisteminize ekleyeceğiniz sensörlerden ya da sadece armatürlerinizin idarenin belirleyeceği durumlarda vermesi gereken tepkileri bir kere ayarlandıktan sonra kendi kendine işleyebilmesidir. Ayrıca bu özellikle bulut yazılım ile iletişim kopsa dahi kaldığı yerden devam edebilmelidir.

  Tüm bu özellikler sağlandığında akıllı aydınlatmanız ile daha tasarruflu,daha verimli kısacası kontrolü elinizde bir armatür ağınız var demektir.

  Sertaç Şamioğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.