akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Sahte İşlemlerle Fatura Vurgunun Belgesi…!

Bu hafta sizlere, Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. şirketinin sahte işlemlerle oluşturduğu elektrik faturası ile yaptığı bir vurgunun belgelerini sunuyorum.

Tüketicimiz bir konut almış, müteahhidin sorunlarından dolayı oturma ruhsatını alamadan aldığı konuta taşınış, oturma ruhsatını alamadığı için abonelik sözleşmesini yapamadan sayaç takılı iken aboneye tutanak tutulmuş abone borcunu ödeyerek şantiye abonesi olarak günün birim fiyatları ile şantiye tarifesinden tükettiği elektrik bedelini Kamunun işlettiği dağıtım şirketine ödemiş, Oturma ruhsatını (Yapı kullanma iznini) aldıktan sonra kullandığı tesisin perakende elektrik sözleşmesini yapmak için 28.08.2008 tarihinde dağıtım şirketine müracaat etmiş, abonesiz kullandığı dönem için tüm borçlarını ödemiş ve aynı tarihte şirketinden borcu yoktur belgesini alarak 129,69 TL tutarında güvence bedelini (depozito) iade alarak ilişiğini kesmiştir.

Aradan iki yıl geçmiş elektrik dağıtım şirketi özelleştirme sonucunda, işletme devir hakkını kazanmış olan AKSA elektrik 20.05.2013 tarihinde tüketiciye bir ihtarname göndererek 21.06.2006 tarihinden kaldığı iddia edilen 358,01 TL. Borçtan dolayı icra ihtarnamesi göndermiştir.

Okuyucularımın bu kadarcık küçük borç mesele edilir mi diye düşünmelerini istemem çünkü beş dakikada beş senelik faiz tahakkuku da gerçekleşiyor, ayrıca bu durumda olan dört bin civarında tüketici var ve en küçük borç bu diğerlerini siz düşünün. (Listenin tümü elimde isteyenlere gönderebilirim.)

28.08.2013 tarihinde borcu yoktur belgesi ile güvence bedelini alarak ilişiğini kesen tüketiciye 20.05.2006 tarihinden kalma borcun var demeyi anlayabilen var mıdır.? Yoksa bu borç tamamen 2011 tarihinden sonraki bir tarihte 2006 tarihli olarak mı üretilmiştir.?

Şayet bu fatura 2011 yılından sonraki bir tarihte 2006 tarihli olarak üretilmişse, o zaman beyan dönemi geçtiği için vergi suçu oluşturmaz mı.?

Şimdi sayın okuyucularıma sormak isterim, Kamu şirketi olarak “borcu yoktur” belgesini düzenleyen kişi sahtecilik mi yapmıştır.? Şayet yapmışsa ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet alıp vermekten gibi yüz kızartıcı suçtan üç yıl dört ay ceza almış mıdır.?

İlgli içerikler
1 79

31.07.2013 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Makamına gönderilen konu ile ilgili dosya, bazı belgeleri 6.Ocak 2013 tarihinden beri elinde olduğu halde hiçbir işlem yapmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığına intikal etmiştir. Umarım bu sefer Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri gereken hassasiyeti gösterirler.

13.09.2013 tarihinde KP01445953388 kabul numaralı PTT Kargo ile farklı içerikli bilgi ve belgeler ihtiva eden üç adet CD, gerekli faturalar ve dilekçe bulunan dosya Başbakanlık Bilgi Erişim Merkezine gönderilmişken bu güne kadar hiçbir gelişme olduğu belirtisi görülmemiştir.

Oysa dosyaları inceleyen makamlardan, belgelerin sahte veya işlemlerin yasa ve yönetmeliklere uygun, ifadelerin yanlış olduğu gerekçesi ile iddia sahipleri, yok belgeler ve ifadeler doğru ve yasadışı uygulama bulguları sabit ise ilgili şirket hakkında yaptırım uygulanması gerekmez.

Acaba bu kadar ciddi ve belgeli iddialar ile itirazlara rağmen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK  neden konu ile ilgilenmemekte ısrar ediyor ve binlerce dilekçeye cevap bile vermiyorlar,

Peki bu şirket Devletten daha mı güçlü, yoksa bu incelediğiniz belgeler mi sahte, o zaman bu korumacılık acaba neyin karşılığı?!!!!

Borcu Yoktur

Cari

Güvence Bedeli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.