akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Cisco’nun Smart Grid Teknolojisine Yaklaşımı

Merhabalar,

Sizlere

Cisco’nun Smart Grid teknolojisine yaklaşımı,

sunduğu çözümler ve genel olarak Smart Grid’in IP entegrasyonu üzerine yazı dizilerimde belli aralıklarla beraber olacağız. Kendimden kısaca bahsedecek olursam, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendsiliği mezunuyum. Network uzmanı anlamına gelen CCIE(Cisco Certified Internetwork Expert) sertifikası sahibi olarak IP tabanlı network cihazları uzmanı olarak çalışmaktayım.

İlgli içerikler
1 79

Yazı dizilerimde Smart Grid teknolojisinin en önemli unsuru olan end-to-end connectivity (noktadan noktaya bağlantı) , verilerin IP tabanlı entegrasyonu ve yönetimi gibi konuları ele alarak enerji nin daha verimli kullanımında mevcut internet ortamının önemi, daha verimli enerji kullanımıda networkün rolü gibi detayları açıklığa kavuşturuyor olacağım.

İlk yazımda enerji sektöründeki mevcut genel durum ve sıkıntılar ele alacağım.

Smart Grid – I  Genel Durum

Gereç sağlayıcı (utility operators) firmalar, enerji sektöründeki hızlı gelişmeler ve büyümelere paralel olarak bunlara uygun cihaz sağlamada bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Ayrıca bu firmalar artan güç isteğini karşılamalı , bilgi ve haberleşmeyi sağlamalı ,  ”central nervous system of power delivery” yani merkezi güç sağlayıcı sinirsel(canlı) bir sistemi kurmalıdırlar.

Genel enerji tüketimin aşağıdaki şekilde şemalandırabiliriz, şemadan görüldüğü üzere enerji tüketiminde çok sayıda değişken bulunmakta ve edeğişkenler arasındaki en  önemli unsur, bu değişkenlerin mümkün olan en üst seviyede birbirleri ile iletişim halinde, entegre olarak çalışarak maksimum enerji verimliliğini sağlamalarıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.