RECEP TAYYİP ERDOĞAN TEŞRİF ETTİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013 Tarihlerinde İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştrildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 9-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi’ne (ICSG 2013) yerli ve yabancı 1200’ün üzerinde katılım sağlandı. İki gün süren Kongrede [...]
0 15

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca Düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi 9-10 Mayıs 2013 Tarihlerinde İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştrildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca 9-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi’ne (ICSG 2013) yerli ve yabancı 1200’ün üzerinde katılım sağlandı. İki gün süren Kongrede birbirinden önemli oturumlar yapıldı ve sonuçta geniş kapsamlı bir panel düzenlendi. Büyük ilgi gören Kongreye; kamu kurumları, elektrik, su ve gaz sayacı üretici ve ithalatçı firmaları, elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, belediyeler, uygunluk değerlendirme kuruluşları, otomasyon firmaları, muayene deney ve kalibrasyon kuruluşları, Ar-Ge firmaları, enerji üretim/iletim/dağıtım firmaları, GSM operatörleri, yazılım firmaları ile ilgili sektör temsilcileri katılım sağlamıştır.

ICSG 2013’e katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konferansta yaptığı konuşmada; Türkiye’nin artan enerji ihtiyacı ve buna karşılık dışarıya ödenen kaynak düşünüldüğünde, kurulacak nükleer santraller ile adeta “sessiz devrim” gerçekleştirileceğini bildirdi.

Üçüncü Nükleer Santrali Biz İnşa Edeceğiz

Başbakan Erdoğan, Japonya Başbakanının ziyaretinde, çok önemli bir anlaşmaya imza atarak, Sinop’ta nükleer santral inşaatı için anlaşmaya varıldığını bildirdi. Bunun, ikinci nükleer enerji santrali anlaşması olduğunu belirten Erdoğan, Mersin Akkuyu’da kurulacak santralin de Rusya’nın yapacağını açıkladı. Sinop’a kurulacak santralde Türkiye’nin belirli bir payı bulunduğunu dile getiren Erdoğan, 3. santral inşasında, Türkiye’nin payının daha da artırılacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan, “Belki de bu santrali kendimiz inşa edeceğiz. Mühendislerimizi bu noktada eğitmeye başladık, kendi kalifiye iş gücümüzü geleceğe hazırlama çalışmalarını başlattık” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, nükleer santrallerin inşaatında 10 bin kişinin çalışacağını belirterek, santrallerde 450’si mühendis olmak üzere 2 bin kişinin istihdam edileceğini söyledi. Santrallerin bulunduğu illerin daha da canlanacağını ve büyüyeceğini ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma yolundaki 2023 hedefinin, nükleer santrallerle daha da gerçekçi bir hal alacağını kaydetti.

Enerjinin Verimli Kullanımı

Başbakan Erdoğan, dünyada bilim ve teknolojide ulaşılan seviyenin, tam anlamıyla insanlığın hayrı için kullanılmadığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “İşte böyle bir dünyada, enerjinin paylaşımına, israfın önüne geçilebilmesine, enerji arz güvenliğinin tesis edilmesine yönelik çabaları çok önemli buluyoruz. Çocuklarımız, torunlarımız için, insanlığın ve dünyanın geleceği için, enerjiden ziyade enerjinin verimli kullanımına dikkat etmek durumundayız. Bunun yanında, temiz, tehdit içermeyen, çevre dostu enerji kaynaklarına daha fazla yönelmek zorundayız.”

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin, enerji üretiminde önemli mesafe kat ederken, enerji iletiminde de kilit bir ülke konumuna yükseldiğini vurgulayarak, Ceyhan’ın, dünyanın en önemli enerji limanlarından biri konumuna geldiğini, artık Ceyhan’a “Enerji Havzası” denilebileceğini belirtti.

Enerji Politikaları Dünya Siyasetini Belirliyor

Başbakan Erdoğan, enerji politikalarının dünya siyasetinde önemli bir rol oynadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Hukukun üstünlüğünün değil, üstünlerin hukukunun egemen olduğu bir zaman diliminden geçiyoruz. Enerji; kullanılan ülkelerde refaha, huzura, demokrasiye hizmet ederken geldiği ülkelerde baskının, zulmün gerekçesi olabiliyor. Günümüzde bunun açıkça yaşandığını görüyoruz. Bu konudaki bedelleri yüzbinlerce insanın ölümüyle ödüyoruz. Bunun önüne geçmek mümkün değil. Kapitalizmin acımasız uygulamalarını görüyor, şahit oluyoruz. Eşitsizlik ve adaletsizliğin gelecekte yaşanabilir bir dünyayı yok ettiğine tanık oluyoruz. Fosil yakıtların tükendiği bir dünyayı düşünmek çok zor. Bu dünya aslında hepimize yeter. Enerji kaynakları herkese yeter. Yeter ki birbirimize yaklaşımda adil olalım.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün; Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında; günümüz dünyasının, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle çok büyük bir hızla değişip dönüştüğünü, bu değişim ve dönüşümde yeni dönemin ihtiyaçlarını iyi analiz edemeyen ülkelerin, firmaların ve hatta şahısların birçok problemle karşı karşıya kalacağının aşikâr olduğunu ifade etti. Özellikle Türkiye gibi büyük hedefleri olan bir ülkenin, teknolojik değişimin etkilerine maruz kalan bir ülke değil, değişimi yöneten ülkeler arasında olması gerektiğini vurgulayan Ergün, yeniliklerin bizzat kaynağı olmanın, dünyada yaşanan gelişmeleri kendine adapte edebilme becerisinden çok daha büyük bir değer taşıdığına işaret etti.

Enerjideki Kayıp Ve Kaçak Akıllı Şebeke İle Önlenecek

Bakan Ergün, gelinen bu noktada, yazılım, bilişim ve elektronik gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri, şebeke sistemlerine enjekte etme ve hatta yeni şebekeler oluşturulması ihtiyacının ortaya çıktığını kaydetti. Özellikle gelişmiş ülkelerin akıllı şebekeler üzerinde kafa yorduğu, birçok firmanın bu konuya önemli Ar-Ge bütçeleri ayırdığı bir dönem yaşandığına değinen Ergün, gelecek yıllara damga vuracak böyle bir konuda, Türkiye’de bir kongre gerçekleştirmelerini bu açıdan son derece önemli bulduğunu, bu kongrenin, Türkiye’nin artık böyle önemli konularda proaktif bir ülke olduğunu gösterdiğini söyledi.
Ergün, enerji arzının güvenliğini sağlamak adına gerçekten çok değerli ve önemli çalışmalar yapıldığını, ancak enerji arzı kadar, üretilen enerjinin ne kadar verimli kullanıldığı hususunun da önemine işaret etti.

Nihat Ergün, şöyle devam etti:

Önerilen İçerikler

“Ne yazık ki Türkiye’de ürettiğimiz elektriğin çok önemli bir kısmı iletim ve dağıtım hatlarında kaybolmaktadır. Benzer şekilde su idareleri ve doğal gaz dağıtım şirketleri de kayıp-kaçakla mücadele içindedir. Mesela 2010 yılında, içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak üzere kaynaktan temin edilen suyun yaklaşık % 46’sı, çeşitli sebeplerden dolayı nihai kullanıcıya ulaşamadan dağıtım sisteminde kaybolduğu bilinmektedir.
Ülkemizde yaklaşık olarak 70 milyon su ve elektrik abonesi ile 10 milyon doğal gaz abonesi bulunmaktadır. Bu abonelerde kullanılan sayaçlarda yıllık yaklaşık 100 milyar liralık ölçüm yapılmaktadır. Bu rakamlar, akıllı şebekelere geçişin ülkemize çok ciddi ekonomik kazanımları olacağını göstermektedir.”

Siber Güvenlik Sistemleri Kuruyoruz

Şebekeler ne kadar akıllı hale getirilirse siber saldırılara da o kadar açık hale geldiğine işaret eden Ergün, dolayısıyla siber güvenlik çalışmalarıyla, siber saldırılara karşı alınacak tedbirlerle akıllı şebekeleri birlikte mütalaa etmek gerektiğini vurguladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen, Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Sergisi’nin açılışında, haziran ayının sonunda elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirmesinin bitirilmiş olacağını söyledi.

Elektrik Dağıtım Hizmetlerinin Özelleştirilmesi Tamamlanacak

Türkiye’de doğal gaz ve elektrik iletim ve dağıtım hatlarının ciddi bir büyüklüğe ulaştığına işaret eden Bakan Yıldız, vatandaşa bu hizmetlerin iyi bir şekilde verilebilmesi için tüm yapının doğru yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Elektrik dağıtım hizmetleri özelleştikçe hizmet kalitesinin artacağına inandığını ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

Haftalık ve günlük meteorolojik verilerin bir sonraki hafta ne kadar enerji üreteceğini gösteren bir simülasyon projesi yaptıklarını anlatan Yıldız, akıllı şebekeler vasıtası ile bu çalışmada yanılma paylarının yaklaşık yüzde 3’ler civarında olduğunu söyledi. Yıldız, şu anda 30-35 yaşlarında tesisler bulunduğunu, bunların akıllı şebekelerle yenilenmesinin, Türkiye’nin dünyanın en modern dağıtım hizmetlerinden birine sahip olmasını sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmalar tamamlandıktan sonra Kongre kapsamında düzenlenen Akıllı Şebekeler sergisinin açılışı Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilmiştir.

İki gün süren kongrede:

 • Düzenleyici Perspektifinden Akıllı Sistemler
 • Akıllı Şebekelerde Telekomünikasyon Sistemlerinin Önemi
 • Neden Akıllı Şebekeler
 • Akıllı Şebekelere Geçişte Karşılaşılabilecek İdari ve Teknik Engeller, Sorunlar ve Çözüm Önerileri
 • Avrupa’da Akıllı Sayaç Sistemine Geçişte Edinilen Tecrübeler
 • Akıllı Şebekelerde Örnek Uygulamalar
 • Dağıtım Şebekelerinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Entegrasyonunda Akıllı Şebekelerin Rolü
 • Geçiş Teknolojileri: Akıllı Şebeke Hizmetlerine ve Akıllı Sayaç Uygulamalarına Işık Tutmak
 • Akıllı Şebekelere Giden Yol
 • Hindistan’da Akıllı Şebeke Uygulamaları
 • Sayaçlar ve Akıllı Şebeke Uygulamaları
 • Ülkemizde Akıllı Şebekelerin Geleceği ve Farklı Bir Bakış
 • DOSAB Scada ve Sayaç Otomasyon Sistemleri
 • Türkiye’de Smart Meter Uygulamaları
 • Yeni Gelişmekte Olan Elektronik Sayaç Teknolojileri ve Türkiye’deki İlerlemesi
 • Türkiye’de Elektrik Sayaçları Mevcut Durumu ve Yeni Nesil Akıllı Sayaçlara Bakış
 • Akıllı Şebekelerde Örnek Uygulamalar
 • Piyasa Serbestleşmesinde Akıllı Şebekelerin Rolü
 • AKSA Akıllı Şebeke Çözümleri
 • Akıllı Şebekelerde Örnek Uygulamalar
 • Akıllı Elektrik Şebekeleri: Elektrik Dağıtımında CBS (GIS) Uygulaması-KCETAİ Modeli
 • Akıllı Şebekeler ICT Uygulamalarında Huawei Strateji ve Çözümleri
 • Su Miktarı Ölçüm Sistemleri
 • Elektronik Akıllı Su Sayaçları ve Sistemleri
 • Akıllı Şebekede İletişim Teknolojileri ve Sayaçlar
 • Su Yönetiminde Kayıp Kaçakların Düşürülmesi ve Uzaktan Okumalı Sayaçlar
 • Akıllı Şebekelerde Örnek Uygulamalar
 • Türkiye Elektrik İletim ve Akıllı Şebeke Uygulamaları
 • Enerji Verimliliğinde Akıllı Şebekelerin Rolü ve Dünyadan Örnek Uygulamalar
 • Dağıtım Şirketlerinde Varlık Yönetimi’nin Önemi
 • Akıllı Sayaç Uygulamalarında Fortum Çözümü (Finlandiya)
 • Enerji Verimliliğinde Akıllı Şebekelerin Rolü
 • Enerji Ağları İçin Yenilikler
 • Doğal Gaz İletim ve Dağıtım Sistemlerinde Güvenli Ölçüm Altyapısının Kurulması ve Önemi
 • Doğal Gaz Akıllı Şebeke Uygulamaları ve Sayaç Kalibrasyon Kazanımları
 • Termal Kütlesel Ölçüm Teknolojisi-Aerius Gaz Sayacı
 • Yeni Teknolojiler ve Örnek Uygulamalar
 • Akıllı Şebekelerde Gaz Sayaçları
 • Akıllı Şebeke Uygulamalarının Doğal Gaz İşletmeciliğine Katkıları

konularında sunum yapılmış ve 2 gün boyunca süren görüşmelerin sonucunda bir panel düzenlenerek görüşler paylaşılmıştır. Kongre; Turkcell, Vodafone ve TRT’nin ana sponsorluğunda; UGETAM, İGDAŞ, Accenture, Atos, ECA, Elster, Baylan, General Electric, Huawei, Makel, Oracle, Siemens, VHS, Diehl Metering, Elektromed, Entes, IBM, Köhler, Landis Gyr, Luna, Schneider Electric, Viko, Alcatel-Lucent, Netaş, Pfifner firmalarının desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Büyük ilgi gören Kongrenin 2014 yılı Mayıs ayında 2. si düzenlenecektir.

ICSG de Paylaşılan Sunumlar

ICSG Haberleri

Fikrini Belirt!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz GDPR kurallarına uygun çerezler kullanmaktadır. Bu çerezler ile websitemizin performansını iyileştirmeyi hedeflemekteyiz. Tamam Daha fazla