akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

PLC Modemlerle Sayaç Okuma

           Şimdilik OG abonelerinin sayaçlarının GPRS modemler ile okuma uygulamaları başladı

ve yakın bir zamanda AG’den ölçüm yapılan elektrik abonelerinin sayaç okumalarının PLC modemlerle yapılacağını da göreceğiz. Teknolojinin bu hızla devam etmesi ile iletişim hem ucuz hem de,  daha kolay olacak bu nedenle bu teknolojinin uygulaması da yakın zamanda başlayacak demektir.

            Projenin başlangıcında uygun topoloji seçilmesi durumunda trafo bölgesi bazında kaçak/kayıp analizleri daha kolay yapılarak sorumluluk bölgesi denetim altına alınabileceği gibi, lisans bölgesi içerisindeki toplam kayıp/kaçak bilgileri de net olarak görülebilecektir.

            Mevcut durumda enerji alış noktaları ile il dışı veya görev bölgesi dışı enerji verişleri her ayın son günü gece saat 24.00’te okunurken, müşteri sayaçlarının okunma süresi bir aylık sürede tamamlanmaktadır,

bu nedenle hiçbir zaman gerçek anlamda bire bir kaçak/kayıp verisine ulaşmak mümkün olmamaktadır.

İlgli içerikler
1 79

            PLC modemler ile sayaç okumanın gerçekleşeceği AG trafo bölgesindeki müşterilere ait tüm sayaçlar modemde bulunan yazılım nedeniyle istenirse gece saat 24.00’te veri almaya programlanarak

bir taraftan trafodaki toplam tüketimi ölçen sayaç ile kıyaslanma imkanı sunarken, diğer taraftan ise enerji alış sayaçlarının eş zamanlı ölçümü ile kıyaslama imkanı sunabilecektir.

            PLC modemler ile veri toplamak abone sayacından,  trafodaki veri toplama cihazına kadar tamamen enerji hatlarını kullandığı için tamamen ücretsizdir,

trafodaki veri toplama merkezinden, aynı anda binlerce müşterinin tüketim bilgilerini dağıtım şirketi merkezine ise GPRS, PSDN veya internet üzerinden kolayca transfer edilebilmektedir.

            Böylelikle şirketlerin sorumluluk sahasındaki tüm müşteri sayaçları bir günde, hatta aynı saatte okunabileceği için gerçek kaçak/kayıp oranlarını görmek ve trafo bazındaki analizleri yapabilmek ve sorunlara en kısa sürede müdahale edebilmek imkânları oluşacaktır.

            Bu yöntem uygulanarak, kapalı, bulunamayan veya sezonluk olarak kullanılan sulama amaçlı ve yazlık türü aboneliklerde sayaç okumalar mekânın durumuna bağlı olmadan okunabileceği için sayaç okuma gerçekleşme oranları da daha yüksek olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.