akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Ölçü Sistemleri

Uzunluk metre, Sıvılar litre

Zaman saat, elektriksel güç watt

İle ölçülürken ne yazık ki

bilim adamları Ahlakı ölçecek bir metot geliştirmemişler.

            Tamamı 50 metrekarelik bir çay ocağı toplam 3 lamba 3 prizden oluşan bir iç tesisat, 2009 yılında bu işyerine 90.000,00 Tl.lik fatura gelince, doğal olarak işyeri sahibi o tarihte Devlet’in işlettiği  ilgili elektrik dağıtım şirketine müracaat ediyor, ilgili kurumun yetkilileri elektrik sayacını değiştirerek, 90.000,00 Tl.lik tüketimi kaydeden sayacı, sayaç ayar masasında test edilerek sayacın hatalı olduğunu belgeliyor, sayaç değişikliği işlenerek, hatalı fatura düzeltiliyor.

            Söz konusu dağıtım şirketi 31.12.2010 tarihinde özelleşerek devredildikten 3 yıl sonra, yukarıda bahsettiğim abone hakkında ilamsız icra takibi başlatılıyor. Gerekçe ise çok garip;  2009 yılında abonenin kaçak elektrik kullandığı iddiası, oysa 2009 yılında yaşanan olay sayaç arızası ve sayaç değişiminden ibaret olduğu kayıtlarla tespitlidir kaldı k, 3 lamba 3 prizle 30 günde 90.000,00 Tl tutarında enerji tüketmek akıl ve bilim çerçevesine sığmaz. 10 A. Bir sayaçtan çekilebilecek enerjiyi bu işle ilgili olan herkes bilir, sadece art niyetli olanlar hariç.

Ayrıca 2009 yılı tahakkuku olduğu iddia edilen ve 2012 yılına kadar hiçbir tüketim ekstresinde görülmediği halde 3 yıl sonra aniden 2009 yılı tahakkuku olarak görülmesini de kimse açıklayamaz.

Siz ne kadar iddiada bulunursanız bulunun o borçları hangi tarihte ürettiğiniz kullandığınız bilgisayar programının “log” dosyasında, hangi client üzerinden, hangi kullanıcı,  hangi tarih ve saate işlem yaptığı bilgileri mevcuttur.

İlgli içerikler
1 79

Buna rağmen, 3 lamba 3 prizden oluşan bir tesise hangi güç tespiti ile 2009 yılı fiyatları ile 7.000,00 Tl kaçak tahakkuku yapılışını da izah edebilecek bir zekânın daha dünyaya gelmediğini sanıyorum ama rezalet daha perdeyi kapatmadı, 2009 yılında yapıldığı iddia edilen bu kaçak elektrik tespitinin tutanağını kim düzenlemiş kimlerin imzası var, bu kaçak faturası düzenlendi ise, son ödeme tarihinden en az 10 gün önce aboneye kim tebliğ etmiş nasıl etmiş, herhalde bunlarında bir cevabı vardır.

Ben sadece burada haksızlığa uğramış tüketicinin yanında olmaya çalışıyorum, Kanun ve yönetmeliklere uygun uygulamalarla işlerini yapanlar hakkında hiçbir diyeceğimiz de olamaz.

Ben bir Hukukçu değilim, bir Sosyolog veya Antropolog da değilim o zaman bu uygulamaları sürekli tekrar eden, bir eli Devletin diğer eli vatandaşın cebinde olan bu zihniyetin değerlendirilmesini sizlere bırakıyorum.

e-mail ile bazı günler gelen onlarca tüketici sorusunu cevaplıyorum, cevaplamadığım hiçbir mail olmuyor, demek ki tüketiciler artık haklarını aramaya başladılar, herkes hakkını aramalı, biz tarafsız olarak sorunlara yaklaşıyoruz.

Ama bilim adamları icat ettikleri ölçü sistemleri gibi, ahlakı ölçecek bir sistem geliştirmiş olsalardı belki daha bilimsel bir sonuca ulaşabilirdik.

Son Söz: Bir Milletin Ahlakı dişleri gibidir, Çürüdüğü nispette acısını hisseder. Bernard Shaw

Coşkun Tezel

[email protected]

Twitter : https://twitter.com/tezel_c

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.