akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Pedikürcünün Nalbantlık Denemesi………..

Her ne kadar olumsuz örnekler olsa da Tıp doktorlarının Hipokrat yemini etmeleri güzel bir uygulama, bu uygulamanın diğer meslek dallarında da uygulanması gereklidir. Aksi halde Meslek ve İnsanlık onurunu hiçe sayacak kadar meslekten uzak veya mesleğine ihanet eden kişiler insanlığa zarar vermeye devam edeceklerdir.

            Yakın zamanda tanıdığım;  Elektrik Mühendisi olduğunu iddia eden ve Çalıştığı Şirkette Teknik Denetmen olarak görev yapan fakat N95 izalatör ile Müşterinin Branşman hattındaki Direk Sigortasını, AG ile OG kablosunu birbirinden ayıramayan sözde Elektrik Mühendislerine rastladım.

            Bu durum iki şekilde izah edilebilir,

            Ya bu kişiler okullarında elektrik ve mühendislikle ilgili hiçbir şey öğrenemeden diploma almış,

            Veya bildikleri halde patronlarının gözüne girmek için mesleklerine ihanet etmek pahasına müşteri veya müteahhitler aleyhine patronlarının lehine birçok ayak oyunlarını pazarlamakla meşgul olmaktadırlar.

Bu nedenle mühendis diplomalarını almadan önce “Eğer şahsi menfaat sağlamak için mesleğime ihanet edersem “Yüksel Gerilim Beni Çarpsın” diye bir Thomas Edison yemini etmeleri sağlanmalıdır.”

            Ayrıca Elektrik dağıtımı ise gerek şebeke yönetimi, gerekse perakende satış hizmetleri ile deneyim gerektiren uygulamalar içermekte iken, her sektörden birileri elektrik dağıtımı konusunda kendilerini otorite ilan etmeye başladılar.

            Bu iş Pedikürcülerin Nalbantlık yapması gibi bir şey olurdu, ama arada ciddi bir fark olduğunu unutmamak gerekir, pedikür yaparken müşterinin canını yakarsanız sizi nazik şekilde uyarır, ama nalbantlık yaparken can acıtırsanız sonucunu kimse tahmin edemez, şimdi birileri de nalbantlık yapmaya kalkışarak vatandaşın canına okumaya başladılar, sonucun ne olacağını Nostradamus bile kestiremez.

İlgli içerikler
1 79

            Bu işlemlerin sonucunda tüketici ve Kamu zarar görmese, birileri kendi kendilerine tatmin oluyorlar diye düşünebilirsiniz, fakat Tüketicinin ve Kamunun zararı dayanılmaz boyutlara ulaşmaya başladı, her ne kadar özel şirket olsa da Kamu hizmet görüldüğü unutulmamalıdır.

            Her iş çok önemlidir, önemli olan ne iş yapıldığı değil nasıl yapıldığıdır.

Önemli olan bir işi gereği gibi yapmaktır, yoksa ne iş yaptığınız önemli değildir. Her iş önemlidir,

Şayet mesleki bilgi ve deneyimden yoksun olarak birilerini yetkilendirirseniz, işini hatta yönetici mi yoksa yönlendirici mi olduğunu bilmeden (adı yönetici olduğu halde hiçbir işlemi yönetemeyen sadece talimatları yönlendirmekle görevli ) olanlar, işleri yürütemedikleri zaman  “Benim patronumun villası ………….ile komşu bize kimsenin gücü yetmez “ A.A  gibi tehditkar tavırlarla tüketicileri mağdur etmeye devam ederler.

Her işin kendine göre uzmanlığı ve deneyimleri vardır, Elektrik dağıtım işi de sonuçta bir iştir bu nedenle uzmanlık ve deneyim gerektirir, bu iş ne hızlı tüketim malları dağıtımına, ne su dağıtımına, ne doğalgaz dağıtımına ne de gaz çıkarmaya benzer.

 Coşkun Tezel

[email protected]

Son Söz: Önyargının ve zalimliğin asıl kaynağı korkudur. Korkunun üstesinden gelmek bilgeliğin ilk adımıdır. Bertrand Russell

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.