akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Elektrikte Gerilim Tüketiciyi Gerdi

Son birkaç ay içerisinde, ayrıca son yazdığım “Elektrikli Terör Örgütü” makalesinden sonra

Elektrik abonelerinden mağduriyetlerini anlatan yoğun bir mail trafiği ile karşılaştım, meğer durum bizim bildiğimizden daha vahim boyutlara ulaşmış;

Tarafıma gelen her mail kesinlikle cevaplandırılmaktadır, bazıları biraz gecikebilir ama kesinlikle bilebildiğimiz ölçüde sizlere cevap verilecektir.

Bu nedenle tüketicilerin mağduriyetlerine sebep olan olayları buradan paylaşmak ve tüketicilerin mağduriyetlerini gidermelerine yardımcı olmak için bilgilendirmek gerektiğine inandığım için sorunlara ve çözümlerine yer vereceğim.

Son zamanlarda elektrik şebekesindeki gerilim (voltaj) dalgalanmalarından dolayı,  abonelerin konutlarında, işyerlerinde  ve sulama tesislerinde elektrikli ve/veya elektronik cihazlarının gerilim dalgalanmalarına dayalı arızalar meydana gelmektedir.

Bu durumdaki aboneler uğradıkları zararların tazmini için ilgili dağıtım şirketine müracaat ettikleri zaman bazı dağıtım şirketleri, abonelerin tesislerinde “kaçak akım rölesi” bulunmadığı konusunda bir tutanak düzenleyerek mağduriyetin kendilerinden kaynaklanmadığı iddiası ile abonelerin haklı taleplerini reddetmektedirler.

Oysa Elektrik Dağıtım Şirketlerini bağlayıcı ola, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu)’nun  Yayımlamış olduğu Elektrik Dağıtımı Teknik Kalite Yönetmeliği uyarınca müşterilerine kalitesi ve kesintisiz elektrik enerjisi sunmakla mükelleftirler.

Ayrıca kaçak akım rölesi şebekeden gelen gerilim dalgalanmalarını önleyebilecek bir cihaz olmadığı gibi, kaçak akım rölesi uygulaması başlamasından önce yapılmış ve perakende satış sözleşmesini imzalayarak yasal olarak abone statüsü kazanmış olan tesislerin durumu ile daha sonrasında yapıldığı halde şayet kaçak akım rölesi olmadığını görerek tesisatı muayenede, tesisin şebekeye bağlanmasına onay veren yine aynı şirkettir, Bu nedenle eğer tesisatta bir kusur var ise bu kusur doğrudan elektrik dağıtım şirketine aittir ki, bu nedenden dolayı tüketici sorumlu tutulamaz.

İlgli içerikler
1 79

Bu gibi sorunlarla karşılaşan tüketiciler;

Öncelikle gerilimden dolayı zarar gören elektrikli veya elektronik cihazlarını tamir ettirdikleri servisten rapor ve tamir faturası, yereldeki elektrik mühendisleri odasından resmi bir rapor almaları gerekir.

Temin edecekleri bu belgelerin fotokopilerini ekinde sunacakları bir dilekçe ile ilgili dağıtım firmasına müracaat ederek, belgeli zararlarının tazminini isteyebilirler. Tüketiciler dilekçelerini ilgili dağıtım firmasına verdiklerinde mutlaka tarih ve evrak kayıt numarasını almalarını unutmamalılar.

Ayrıca tesisinizdeki ölçü cihazı şayet elektronikse, sizin en büyük tanığınız olarak sizlere gerekli bilgiyi verecektir. Çünkü elektronik sayaçlar faz bazında olmak üzere kesinti ve gerilim bilgilerini kaydetmektedir. Bu bilgileri elde edip delil olarak kullanabilirsiniz.

Şirketin olumsuz bir cevap vermesi durumunda tüketici hakem heyetlerine başvurabilir, sonuçsuz durumlarda dağıtım şirketi hakkında dava açabilir ve mağduriyetlerini giderebilirler.

Bazı şirketler hiçbir zaman hatalarını kabul etmeden hep birilerini suçlar,  veya tüketiciler hep suçludur diye esip gürler, hatta tüketicileri çeşitli şekillerde tehdit ederler, Sizler sadece hakkınızı arıyorsunuz, hakkınızın gasp edilmesine izin vermeyiniz.

Coşkun Tezel

[email protected]

Son Söz: Birine çamur atmadan önce düşün ve sakın unutma; ilk önce senin ellerin kirlenecek. Leo Tolstoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.