akillisebekeler.com
Yeni Nesil Akıllı Teknolojiler

Elektrikli Terör Örgütü

Bu hafta sizlere belgeleri elimde olan bir elektrik dağıtım şirketinin trajikomik uygulamasını anlatacağım.

İlgili dağıtım şirketine elektrik borcu olan bir tüketici 6111 sayılı “BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN” yasadan faydalanarak yapılandırmak için 02.05.2011 tarihinde ilgili dağıtım şirketine müracaat ediyor,  Dağıtım şirketi bir müşteri cari ekstresi hazırlayarak müşterinin yapılandırma işlemini gerçekleştiriyor, buraya kadar her şey normal seyrinde devam ediyor.

Sürpriz bundan sonra başlıyor; tüketici hakkında 29.08.2012 tarihinde söz konusu elektrik dağıtım şirketi sorumluluk alanındaki yapılandırdığı abonedeki elektrik borcundan dolayı icra işlemi başlatılıyor. Yeni bir Cari ekstre istenilip incelendiği zaman 02.05.2011 tarihindeki yapılandırma sırasında hiç görünmeyen 02.01.2009 tarihli bir kaçak elektrik borcu gözüküyor ve işin anlaşılmayan bir başka garip tarafı ise tüketiciye önceki ekstrede hiç gözükmeyen bu kaçak borcu için 12.01.2009 tarihinden itibaren gecikme cezası uygulandığı görülmektedir.

02.05.2011 tarihinde görünmeyen bir borç nasıl olur da, Elektrik dağıtım şirketinin devir tarihi olan 01.01.2011 tarihinden iki yıl öneki bir tarihle ait olduğu iddia edilen borç 42 ay sonra görülmeye başlar,

Elektrik abonesi 02.05.2011 tarihinde borç yapılandırması sırasında da görülmediği açıkça elektrik dağıtım şirketinin hazırlamış olduğu ekstrede de belli olan ve 02.01.2009 tarihli olduğu iddia edilen kaçak elektrik borcuna 42 aylık bir gecikme faizi uygular ve icra işlemi başlatır.

Elektrik tarifeleri yönetmeliğinde açıkça belirtildiği üzere müşteriye tahakkuk ettirilen bir borç son ödeme tarihinden en az 10 gün önce müşteriye tebliğ edilmeli. Ayrıca 7201 sayılı bir tebligat yasası varken bu kanun ve yönetmeliklere neden uyulmaz. ?

Aynı dağıtım bölgesinde şahit olduğum bir başka olay ise;

Dağıtım şirketine iş yapan bir taşeron firma yer altı şebekesi kazısı yaparken bir apartmanı besleyen branşman  kablosuna zarar veriyor kabloda yangın başlıyor, apartman sakinleri ilgili şirketin arıza birimini arıyorlar, nihayet arıza serisinden gelen görevliler apartmanı besleyen hasarlı kablonun bağlantısını kestikten sonra, apartman sakinlerine;

“Bu arıza bizden kaynaklı değil, arızayı müteahhit firma yapmış gidip müteahhit firmayı bularak bu kablonun onarmalarını sağladıktan sonra bize haber verirseniz biz gelir apartmanınızın elektriğini veririz”

İlgli içerikler
1 79

Tabirini kullandılar ve söz konusu apartman yaklaşık 7 saat elektriksiz kaldı, şimdi insana sormazlar mı, bu müteahhit firma kime iş yapıyor, doğrudan işvereni sizsiniz, işvereni sizin olduğunuz bir firmaya tüketici neden gitsin, bu işi doğrudan dağıtım firmaları çözmez mi, kısaca bütün bu rezaletlere birileri elektrik dağıtım hizmeti diyor. Biz bölge sakinleri ise en kestirmeden “ Devlet destekli Elektrikli Terör Örgütü” diyoruz,

Çünkü bu özel dağıtım şirketleri hiçbir şekilde devlet tarafından denetlenmiyor, herkes bildiğini okumaya devam ediyor.

Bunun yanında işini gayet güzel yapan, scada, uzaktan okuma sistemleri kuran, daha kaliteli hizmet veren hatta yurt dışında benzer ihaleler alan firmaları da kutlamak bizim için bir görevdir.

Ülkemizde çok ucuz olan unvanlar gerçek hayatta fazla bir şey ifade etmiyor, Şirketinizin adının önüne ister sade bir şekilde Limited  Şirket yazın isterseniz Kazıkçı Holding yazın, önemli olan firmanızın nasıl algılandığıdır.

Tercihini yukarıda belirttiğim gibi tüketiciye eziyeti asli görevi olarak kabul eden şirketin usulsüz kazançlarına göz yummak ve vatandaşın mağduriyetini görmemezlikten gelecek şekilde kullanan bazı siyasetçilerimiz, vatandaşın önüne gelen ilk sandıkta sine-i millete kavuşmanın yanında sille-i milleti de fark edeceklerdir.

Son Söz:En mükemmel adalet, vicdandır  Victor Hugo

Coşkun TEZEL

[email protected]

twitter: @tezel_c

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.